Svatý Florián

Svatý Florián (Florian von Lorch) (250 - 304) je katolický svatý. Narodil se v Enns, jeho život připadl na období pronásledování křesťanů za císaře Diokleciána. V mládí byl plukovníkem ve vojsku římského císaře v Cetii (dnešní Zeiselmauer v Rakousku). Roku 304 se zastal pronásledovaných křesťanských legionářů, za což byl odsouzen k trestu smrti a 4. května 304 utopen v řece Enže (Enns - tehdy Aniza) na území dnešního Rakouska. Floriánovo tělo nalezla vdova Valérie. Nad jeho hrobem časem vyrostl kostel a benediktinský klášter, později klášter lateránských kanovníků podle řádu sv. Augustina, který nese název tohoto mučedníka St. Florian. Svatý Florián je považován za patrona profesí, které souvisejí s ohněm - hasičů, hutníků, kominíků, hrnčířů či pekařů. V ikonografii je představován obvykle v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení, případně přímo hasící požár. Jeho kult byl značně rozšířen i v českých zemích a jeho sochy se budovaly na ochranu proti požáru. Katolická církev si jeho památku připomíná 4. května.

Hasiči-Milovice

Milovice 24